Na co zwrócić uwagę, wybierając hospicjum dla bliskiej osoby?

Wybór odpowiedniej placówki świadczącej usługi z zakresu opieki paliatywnej nie jest zadaniem łatwym. Jeśli nie możesz zorganizować hospicjum domowego lub stan zdrowia bliskiej osoby na to nie pozwala, chcesz zapewnić jej jak najlepsze warunki. Dodatkowo decyzję podejmujesz w bardzo trudnym czasie, krótko po otrzymaniu wiadomości o zakończeniu leczenia przyczynowego. Emocje, których doświadczasz, mogą utrudniać normalne funkcjonowanie i sprawne zbieranie informacji mogących zadecydować o najbliższych miesiącach.

Pamiętaj, że nikt nie oczekuje, że wyboru dokonasz na zimno. Wręcz przeciwnie – intuicja oparta na głębokim zrozumieniu potrzeb chorego jest w tym przypadku cenna. Są jednak pewne aspekty, które warto wziąć pod uwagę. Dlatego w tym miejscu zebraliśmy dane, jakie warto uzyskać przed uzyskaniem skierowania do konkretnego ośrodka.

Hospicja dolnośląskie różnią się między sobą wyposażeniem.

Zacznij od podstaw. Chory musi mieć zapewniony dostęp do nowoczesnych urządzeń. Warto dołożyć wszelkich starań, by trafił pod opiekę placówki, która może zapewnić mu najlepszą opiekę w każdej sytuacji. Nie każde hospicjum pod Wrocławiem będzie dysponowało takim samym sprzętem. Zwróć uwagę, czy ośrodek oferuje możliwość żywienia dojelitowego i ma na wyposażeniu respirator. W ten sposób zyskasz pewność, że sprawowana opieka jest zgodna z najwyższym standardem.

Mniej istotne wydaje się umeblowanie placówki. Pamiętaj jednak, że bliska ci osoba ma w niej spędzić ostatnie chwile życia. Wiadomo, że hospicjom daleko będzie do nowoczesnych hoteli. Zwróć jednak uwagę na czystość i dobry dostęp do światła słonecznego. Ważne jest także otoczenie budynku. Im więcej zieleni wokół, tym większa szansa na przyjemne spacery po okolicy.

Zapoznaj się z profilami lekarzy i panującą w ośrodku atmosferą.

Doświadczenie lekarzy pracujących w hospicjum możesz poznać wyszukując informacje o nich w internecie. Dowiedz się, czy mają odpowiednie przygotowanie z zakresu medycyny paliatywnej. W ten sposób zyskasz spokój i pewność, że personel medyczny będzie sprawował swoje obowiązki w sposób w pełni profesjonalny i będzie w stanie pomóc choremu w dolegliwościach towarzyszących chorobie.

Czynnikiem być może dość ulotnym, ale mającym ogromny wpływ na samopoczucie chorego, jest atmosfera w danej placówce. Hospicja pod Wrocławiem łączy jedna misja, jednak sposób jej realizacji może być bardzo różnorodny. Poszukaj miejsca, w którym bliska Ci osoba będzie miała zapewnione ciekawe zajęcia i kontakt z innymi ludźmi, a jednocześnie w razie potrzeby bez problemu odnajdzie tam spokój i ciszę sprzyjające refleksjom.

Wybierając hospicjum pod Wrocławiem poznaj jego opinię i sprawdź godziny odwiedzin.

Tutaj znowu z pomocą może Ci przyjść internet. Przeczytaj wszystkie artykuły o ośrodku, który bierzesz pod uwagę. Zapoznaj się z wydarzeniami dostępnymi na stronie placówki. Zapytaj o doświadczenia na grupach dyskusyjnych. Osoby, które mogą podzielić się z Tobą informacjami, dobrze rozumieją Twoje obawy. Ich opinia może Ci przybliżyć zasady panujące w hospicjum i ostatecznie przekonać do wyboru.

Na koniec upewnij się, że odwiedzanie pacjenta będzie możliwe jak najczęściej. Jeśli hospicjum znajduje się w pewnej odległości od Twojego miejsca zamieszkania zorientuj się w możliwościach noclegu w pobliżu ośrodka. W ten sposób unikniesz trudności organizacyjnych, które mogłyby utrudnić Ci kontakt z bliską osobą w czasie, który Wam pozostał.