Żywienie dojelitowe w domu – gdzie oferują tego typu opiekę i jak ją uzyskać?

Opiekunowie osób, które z różnych powodów nie mogą spożywać posiłków w tradycyjny sposób, często stają w końcu przed decyzją o zastosowaniu żywienia dojelitowego. Decyzji tej towarzyszą liczne dylematy. Niejednokrotnie jest odwlekana na ostatnią chwilę, bowiem dopóki chory zjada choćby niewielką ilość pożywienia, wydaje się, że funkcjonowanie w ten sposób można jakoś przeżyć. Z medycznego punktu widzenia jest to jednak nieuzasadnione, a co gorsza może się okazać szkodliwe. Właśnie z uwagi na zagrożenie zdrowia podopiecznego warto zdobyć rzetelne informacje na temat żywienia dojelitowego w domu
i dokonać wyboru w oparciu o fachową wiedzę.

Dlaczego żywienie dojelitowe w domu jest tak ważne?

Osoby zmagające się z różnego rodzaju chorobami wymagają dostarczania różnych składników odżywczych do swojego organizmu. Bez dobrze skomponowanej diety ich szanse na radzenie sobie ze schorzeniem zdecydowanie maleją, bowiem osłabione ciało nie będzie w stanie funkcjonować prawidłowo w warunkach silnego obciążenia. Stworzenie wartościowych posiłków w oparciu o wskazania lekarza bywa trudne, nie to jednak stanowi największy problem. Warunkiem skutecznego leczenia jest jego spożycie. Opiekunowie chcący zachować komfort swoich zmagających się z problemami z odżywianiem doustnym podopiecznych poświęcają więc często wiele godzin na próbach nakarmienia ich. Jeśli próby te nie przynoszą efektu, jest to działanie całkowicie bezproduktywne, a do tego męczące zarówno dla opiekuna, jak i osoby chorej.

W jaki sposób żywienie dojelitowe w domu wpływa na komfort podopiecznego i jego rodziny?

Żywienie dojelitowe w domu nie powinno przerażać. Jest to naturalna procedura medyczna, która polepsza komfort życia osoby chorej, umożliwiając jej powrót do zdrowia w spokojnych i przyjaznych warunkach. Dodatkowo ma to ogromny wpływ na funkcjonowanie całej rodziny. Czas, potrzebny uprzednio na komponowanie posiłków i bezowocne próby podania ich osobie, która nie jest w stanie ich spożyć, można spożytkować na odpoczynek, pracę lub rozrywkę. Dzięki temu życie rodzinne wraca w sporym stopniu do normalności. Odżywianie dojelitowe  w domu można wprowadzić niezależnie od wieku pacjenta, o ile jego ogólny stan zdrowia nie wymaga hospitalizacji. Jest to świadczenie w całości refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Gdzie się zgłosić w celu wprowadzenia żywienia dojelitowego w domu?

Skierowanie do zastosowania żywienia dojelitowego w domu wystawia lekarz prowadzący chorego. Aby uzyskać dostęp do świadczenia należy także zadbać o kwalifikację do leczenia żywieniowego ze szpitala lub poradni. Konieczne będzie również skompletowanie wyników badań chorego i karty informacyjnej dotyczącej leczenia szpitalnego, jeśli przebywał on w szpitalu. Następnie trzeba się zgłosić do specjalistycznego ośrodka oferującego domowe żywienie dojelitowe, który dostarczy niezbędny sprzęt i preparaty odżywcze. Opiekunowie i chory przejdą szkolenie z zakresu przechowywania i przygotowania mieszanin odżywczych. Zostaną także poinformowani o zasadach higieny obowiązujących przy żywieniu dojelitowym w domu. Podczas żywienia dojelitowego w miejscu przebywania pacjenta będą się odbywać wizyty kontrolne, które pozwolą lekarzowi specjaliście i pielęgniarce sprawować pieczę nad prawidłowym przebiegiem całej procedury.