Wentylacja domowa – jaki jest jej cel, wskazania do stosowania i efekty leczenia respiratorem w domu?

Respirator jest urządzeniem, które wspomaga lub zastępuje pracę mięśni w procesie oddychania. Jako mechanizm ratujący życie jest powszechnie wykorzystywany w szpitalach, głównie na oddziałach intensywnej terapii. Tymczasem leczenie respiratorem można również przeprowadzić w domu. Wentylacja domowa ma wiele zalet, spośród których główną stanowi polepszenie komfortu pacjenta mogącego spędzać czas w znajomym otoczeniu.

Kiedy zaleca się wentylację domową i kto może wystawić skierowanie do jej zastosowania?

Wentylacja domowa może być wprowadzona po wcześniejszej kwalifikacji i na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Wniosek może zgłosić sam lekarz, pielęgniarka, opiekun chorego lub członek rodziny po skompletowaniu wymaganej dokumentacji. Wentylację domową stosuje się wyłącznie u pacjentów, których stan zdrowia kwalifikuje do opuszczenia oddziału szpitalnego w warunkach stacjonarnych, jednak ich układ oddechowy pozostaje niewydolny. Świadczenie tego rodzaju jest nieodpłatne, koszty leczenia w całości pokrywa NFZ. Mogą z niego skorzystać zarówno pacjenci wymagający inwazyjnej terapii oddechowej prowadzonej przez rurkę tracheostomijną, jak i pacjenci potrzebujący wspomagania procesu oddychania przez maski twarzowe, nosowe. Dzięki temu osoby cierpiące z powodu dystrofii mięśniowej, miopatii, rdzeniowego zaniku mięśni, stwardnienia zanikowego bocznego, różnorodnych schorzeń układu nerwowego, płuc i oskrzeli, a także borykające się z następstwami wypadków komunikacyjnych mogą mieć zapewnioną prawidłową opiekę poza szpitalem.

Przyczyny rozpowszechniania wentylacji domowej w polskim systemie opieki zdrowotnej.

Wentylacja domowa nie jest wyłącznie sposobem na odciążenie systemu opieki zdrowotnej. Należy traktować ją raczej przeciwnie. Jeszcze jakiś czas temu lekarze zalecali ją niechętnie, a przyczyną owej niechęci bynajmniej nie była obawa o zdrowie pacjenta. Pacjenci wymagający medycznej pomocy w oddychaniu potrzebowali wizyt domowych, na które lekarze nie mogli sobie pozwolić. Dzięki sformowaniu specjalistycznych zespołów długoterminowej opieki domowej dla pacjentów wentylowanych mechanicznie świadczenie to stało się szeroko dostępne. W ten sposób opiekunowie osób chorych mogą liczyć nie tylko na dostęp do specjalistycznego sprzętu, ale i na profesjonalne szkolenie z zakresu jego obsługi. W każdej chwili mogą również uzyskać pomoc ekspertów, którzy będą sprawować pieczę nad prawidłowym przebiegiem wentylacji domowej.