Żywienie dojelitowe w domu. Jak żywić pacjenta przy pomocy preparatów medycznych?

Decydując się na organizację hospicjum domowego możesz mieć pewne obawy, jeśli chory wymaga żywienia dojelitowego. Tymczasem ze wsparciem darmowej wypożyczalni sprzętu można z powodzeniem zorganizować podobną opiekę, jaką pacjent otrzymałby w szpitalu. Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje nie tylko sprzęt, ale pokrywa też koszt żywieniowych preparatów medycznych. Warto dowiedzieć się na ten temat więcej, by skutecznie zmniejszyć stres związany z korzystaniem we własnym zakresie z tak specjalistycznej usługi.

Czym jest żywienie dojelitowe i jakie są jego zalety?

Żywienie dojelitowe polega na podawaniu do przewodu pokarmowego specjalnie przygotowanych preparatów poprzez sondę lub gastrostomię. Preparaty tego rodzaju zawierają wszystkie niezbędne białka, witaminy, elektrolity, pierwiastki śladowe i wodę. Często dietę tego rodzaju nazywa się przemysłową. Jest to dość mylące, ponieważ wszystkie wymienione wyżej składniki pochodzą ze źródeł naturalnych. Nazwa dotyczy raczej sposobu ich przygotowania, który siłą rzeczy wymaga ingerencji człowieka, by uzyskać odpowiednią konsystencję. 

Korzystając z żywienia dojelitowego można żywić pacjentów, którzy nie są w stanie przyjmować pokarmów drogą doustną. Problemy z przełykaniem, częste zachłyśnięcia czy podrażnienie przełyku skutkujące zwracaniem spożywanego pokarmu towarzyszą zwykle znacznie cięższym chorobom. Paradoksalnie właśnie dlatego odpowiednio zbilansowana dieta jest kluczowa w zapobieganiu groźnym powikłaniom. Żywienie dojelitowe rozwiązuje ten problem, przyczyniając się do korzystnego zwiększenia wagi ciała i wzrostu komfortu chorego.

Żywienie dojelitowe w domu wymaga pewnej dyscypliny.

Chorzy i ich bliscy często długo odwlekają decyzję o żywieniu dojelitowym. Wynika to z dość oczywistego skojarzenia z nienaturalną ingerencją w ciało i ryzykiem powstawania infekcji. Tymczasem przy zachowaniu odpowiedniej higieny można żywić chorych bez strachu. Co więcej, jeśli już mowa o naturalności, nie ma nic naturalnego w wielogodzinnych posiłkach, podczas których organizm pacjenta walczy z przyjmowaniem pokarmu na wszelkie możliwe sposoby. 

Sprzęt do żywienia dojelitowego wydaje się wyłącznie na podstawie zalecenia lekarza prowadzącego. Nie oznacza to jednak, że z jego obsługą trzeba będzie sobie poradzić samodzielnie. Pierwsze podłączenie aparatury przeprowadzi wykwalifikowana pielęgniarka. Przy tej okazji cała rodzina może liczyć na profesjonalne przeszkolenie dotyczące obsługi sprzętu, przechowywania preparatów medycznych i zasad higieny, które trzeba wdrożyć, by żywić pacjenta bezpiecznie. 

Czy warto żywić pacjenta preparatami przemysłowymi?

Zdecydowanie tak. Przez sondę nie powinno się podawać zwykłego, zmiksowanego jedzenia. Całkowicie mija się to z celem, ponieważ chory i tak nie poczuje smaku spożywanych potraw. Dodatkowo w domowym jedzeniu trudno o odpowiednie proporcje pomiędzy poszczególnymi składnikami odżywczymi, więc odżywianie byłoby zdecydowanie mniej skuteczne. Nie należy także zapominać o tym, że próbując żywić chorego samodzielnie przygotowanymi preparatami możemy zapchać aparaturę lub doprowadzić do jej uszkodzenia.