Żywienie dojelitowe w domu. Jak można żywić chorego z pomocą hospicjum?

Żywienie dojelitowe pozwala ominąć doustną drogę podawania pokarmu. Dzięki tej metodzie można żywić pacjentów, którzy z jakichś względów nie mogą spożywać jedzenia w sposób tradycyjny. W ten sposób unika się ryzyka niedożywienia, które powodowałoby postępujące osłabienie chorego. Specjalne preparaty odżywcze pozwalają dostarczać pacjentom wszystkich niezbędnych białek, elektrolitów, pierwiastków śladowych, witamin i wody. Żywienie tą metodą jest całkowicie bezbolesne.

Kiedy stosuje się żywienie dojelitowe w domu?

Z żywienia dojelitowego mogą korzystać osoby, które nie wymagają dalszego pobytu w szpitalu, jednak nie mogą żywić się w sposób naturalny. W takim wypadku lekarz zaleca stosowanie diet przemysłowych. Medyczne preparaty odżywcze mogą być dostarczane poprzez:

  • zgłębnik nosowo-żołądkowy lub nosowo-jelitowy,
  • przezskórną gastrostomię endoskopową (PEG),
  • jejunostomię.

Każdy rodzaj dostępu może być zakładany wyłącznie pod kontrolą odpowiedniego specjalisty.

Pacjenta można żywić dojelitowo przy różnorodnych jednostkach chorobowych.

Chorym zaleca się żywienie dojelitowe przy schorzeniach neurologicznych związanych z zaburzeniami połykania. Należą do nich między innymi demencja (np. powiązana z chorobą Parkinsona lub Alzheimera), stan po udarze i guzy mózgu, stwardnienie rozsiane, czy stwardnienie zanikowe boczne. Żywić dojelitowo można także przy dziecięcym porażeniu mózgowym, po urazie ośrodkowego układu nerwowego, a także podczas radio- i chemioterapii. Wskazaniem do żywienia dojelitowego bywają również nowotwory, które mogą wpływać na funkcjonowanie przewodu pokarmowego.

Jakie dokumenty będą potrzebne, by zacząć żywić pacjenta dojelitowo w warunkach domowych?

Żywienie dojelitowe w warunkach domowych można rozpocząć na podstawie skierowania do poradni żywieniowej wystawionego przez lekarza prowadzącego. Dokumentem niezbędnym do zapewnienia choremu odpowiedniej opieki żywieniowej będzie również karta informacyjna dotycząca leczenia szpitalnego. Powinny się w niej znaleźć zalecenia na temat dalszego żywienia dietą przemysłową oraz kwalifikacja do jego rozpoczęcia. 

Na podstawie wskazań lekarza w poradni zostanie opracowany szczegółowy plan żywienia. Będzie on zawierał dokładne nazwy preparatów odżywczych razem ze sposobem ich podawania. W planie zostanie także uwzględniona ilość produktów, które należy podać i szybkość, z jaką należy to zrobić. W podobny sposób doradca żywieniowy zapisze płyny i leki, które chory ma przyjmować.

Co wchodzi w zakres opieki żywieniowej realizowanej we współpracy z hospicjum?

Niezbędny sprzęt zostanie dostarczony do domu wraz z preparatami. Przy żywieniu dojelitowym należy zachować zasady higieny. Personel medyczny dokładnie przeszkoli w tym zakresie pacjenta i jego opiekunów. Wytłumaczy też szczegółowo zasady opieki nad chorym, którego trzeba żywić dietą przemysłową i objaśni, w jaki sposób przechowywać preparaty odżywcze.

Podczas żywienia dojelitowego chory przez całą dobę może skontaktować się zespołem, który prowadzi leczenie. Może także liczyć na regularne wizyty lekarza i pielęgniarki oraz badania kontrolne.