![Wrocławski fizjoterapeuta. Jak pomaga podopiecznym hospicjum pod Wrocławiem?](https://www.hospicjumbedkowo.pl/wp-content/uploads/2020/08/fizjo-1.jpg)
Hospicjum pod Wrocławiem w Będkowie oferuje swoim podopiecznym profesjonalną pomoc fizjoterapeuty i rehabilitanta. Pacjenci przywykli do korzystania z pomocy tego typu specjalistów. Wiedzą, że pomagają oni w przywróceniu pełnej sprawności po przebytych urazach i operacjach. Często jednak nie rozumieją ich roli w opiece paliatywnej. Tymczasem szeroko rozumiana rehabilitacja jest kluczowa dla polepszenia ogólnego stanu pacjenta w terminalnym okresie choroby.
Czym fizjoterapia różni się od rehabilitacji? Dlaczego wykorzystuje się je w hospicjum pod Wrocławiem?
Rehabilitacja jest pojęciem szerszym od fizjoterapii. Pod pojęciem rehabilitacja należy rozumieć wszystkie działania, które zmierzają do utrzymania pacjenta w jak najwyższej sprawności. Chodzi tu zarówno o sprawność fizyczną, jak i psychiczną oraz intelektualną. Dzięki temu chorzy w hospicjach mogą prowadzić aktywne życie społeczne i lepiej radzą sobie z trudną sytuacją, w jakiej się znajdują.
Fizjoterapia jest jednym z elementów rehabilitacji. Fizjoterapeuci potrafią wykorzystać różnorodne bodźce, by zmniejszyć dolegliwości bólowe i w miarę możliwości zwiększyć możliwości ruchowe pacjenta. Najogólniej rzecz biorąc, można powiedzieć, że fizjoterapia skupia się na fizycznym aspekcie rehabilitacji. Fizykoterapia, kinezyterapia i masaż leczniczy to z kolei różne metody fizjoterapii wykorzystywane w hospicjum w Będkowie.
Fizykoterapia w hospicjum może zmniejszać dolegliwości bólowe.
W fizykoterapii wykorzystuje się takie bodźce, jak światło, ultradźwięki, temperatura, promieniowanie UV i prąd elektryczny. Fizykoterapię często kojarzy się z ciepłymi okładami, sauną i łaźnią. Do zabiegów fizykoterapeutycznych wykorzystuje się jednak także kriokomorę, laseroterapię, elektrolecznictwo czy magnetoterapię.
Fizykoterapia jest wykorzystywana do zmniejszenia bólu oraz zwiększania ruchomości mięśni i stawów. Może także wspomagać gojenie ran i leczenie skurczów oraz przykurczów. Co więcej, pobudza odporność pacjenta hospicjum, dzięki czemu jego organizm może lepiej radzić sobie z postępującą chorobą.
Kinezyterapia we wrocławskim hospicjum również poprawia jakość życia pacjenta.
Kinezyterapia bywa nazywana gimnastyką leczniczą. Może polegać zarówno na biernych, jak i czynnych ćwiczeniach fizycznych. Do kinezyterapii zalicza się również ćwiczenia oddechowe połączone z oklepywaniem, drenażem ułożeniowym, inhalacjami czy nauką efektywnego kaszlu.
Terapia ruchem nie tylko przywraca ruchomość stawów, ale też wzmacnia mięśnie i koryguje nieprawidłowe nawyki ruchowe. Przyczynia się również do poprawy pracy układu sercowo-naczyniowego i oddechowego.
Masaż leczniczy to nie tylko relaks.
Masaż leczniczy jest trzecim ważnym filarem fizjoterapii pacjentów hospicyjnych. Zaleca się go przy niektórych dolegliwościach, takich jak rwa kulszowa, jak i przy wszelkich napięciach mięśniowych i usztywnieniach stawów. Jest bardzo korzystny dla pacjentów o ograniczonej ruchomości spowodowanej na przykład długotrwałym leżeniem. W takim przypadku poprawia krążenie i zapobiega powstawaniu odleżyn.
Masaż leczniczy jest też po prostu przyjemny. Z tego względu ten rodzaj fizjoterapii jest lubiany przez podopiecznych hospicjum najbardziej.
Czy fizjoterapeuta może przychodzić do pacjenta w hospicjum domowym?
Fizjoterapia może być także prowadzona w domu chorego, jeśli lekarz prowadzący z hospicjum pod Wrocławiem dostrzega taką konieczność i wypisze skierowanie. W ten sposób chorzy mogą korzystać z opieki fizjoterapeuty w ramach hospicjum domowego, nie ponosząc z tego tytułu żadnych dodatkowych opłat.