Opieka hospicyjna domowa. Jaki sprzęt medyczny można wypożyczyć z hospicjum?

Ośrodek Medycyny Paliatywnej i Hospicyjnej w Będkowie zapewnia swoim pacjentom dostęp do darmowej wypożyczalni sprzętu. Dzięki naszym staraniom można zapewnić prawidłową opiekę chorym w warunkach domowych. Dowiedz się, z jakiego sprzętu możesz skorzystać nieodpłatnie w ramach opieki hospicyjnej.

Aparatura wspomagająca oddychanie w hospicjum domowym.

Standardowo w hospicjach w całej Polsce można wypożyczyć koncentratory tlenu lub inne źródła tlenu. Oprócz tego wypożyczamy ustniki, wąsy i maski tlenowe umożliwiające wygodne podanie natlenionego powietrza choremu. Inhalatory również należą do typowego wyposażenia związanego z opieką paliatywną. Z ich pomocą można podawać leki w formie wziewnej lub stosować profilaktyczne inhalacje z soli fizjologicznej.

Nasz ośrodek dysponuje także respiratorami. W ten sposób zapewniamy opiekę wszystkim osobom wymagającym terapii oddechowej, które nie muszą być hospitalizowane.

Sprzęt do żywienia dojelitowego w domowej opiece paliatywnej i hospicyjnej.

W hospicjum stacjonarnym prowadzimy m.in. leczenie żywieniowe. O ile lekarz prowadzący nie widzi przeciwskazań, ten rodzaj opieki można wdrożyć również w domu. Wypożyczamy niezbędny sprzęt do żywienia dojelitowego. Przeprowadzamy szkolenie z jego obsługi dla chorego i osób, które się nim zajmują. Oprócz tego dostarczamy zapisane przez lekarza preparaty odżywcze. Informujemy przy tym o zasadach ich przechowywania.

Pacjent, którego obejmujemy leczeniem żywieniowym, musi mieć założony dostęp do żołądka lub jelita. Żywienie dojelitowe lub dożołądkowe jest możliwe tylko na podstawie wskazania lekarza NFZ.

Pacjent objęty opieką hospicjum może korzystać ze sprzętu ułatwiającego poruszanie.

Wielu naszych pacjentów to osoby, którym trudno poruszać się bez pomocy. Celem opieki paliatywnej jest zaś m.in. aktywizowanie chorych na miarę ich możliwości oraz poprawa jakości życia. Właśnie dlatego zapewniamy sprzęt umożliwiający swobodniejsze poruszanie się. W naszej wypożyczalni można znaleźć kule, laski, balkoniki i chodziki. W razie potrzeby wypożyczamy także wózki inwalidzkie.

W ramach opieki hospicyjnej zyskujesz o wiele więcej.

W przebiegu nieuleczalnej choroby niezwykle ważne jest stałe monitorowanie pacjenta. W zorganizowanym z nami hospicjum domowym możesz wykorzystać aparaty do mierzenia ciśnienia tętniczego oraz glukometry. Prawidłową podaż leków mogą ułatwić pompy infuzyjne. Codzienną opiekę nad chorym wspomogą też ssaki elektryczne.

Aby zorganizować hospicjum domowe, niezbędne jest skierowanie.

Dostęp do pomocy hospicyjnej w domu uzyskasz po okazaniu skierowania od lekarza prowadzącego lub lekarza specjalisty. W ramach świadczeń zapewniamy także wizyty lekarza i pielęgniarki. Lekarz będzie pojawiał się w miejscu pobytu chorego co najmniej dwa razy w miesiącu. Pielęgniarka będzie odwiedzać go częściej, minimalnie dwa dni w tygodniu. Rodzinie zostanie również udostępniony całodobowy numer poradni, w której można zgłosić wszystkie niepokojące zdarzenia.

Pacjent będzie też pod opieką psychologa i fizjoterapeuty. Dzięki temu będzie można zapobiegać powikłaniom i wdrożyć postępowanie, które wyraźnie zmniejszy cierpienia fizyczne i psychiczne chorego oraz jego bliskich.