Jak przygotować się na pobyt w hospicjum stacjonarnym?

Hospicja stacjonarne budzą wiele obaw. W świadomości społecznej są to miejsca nieuchronnie kojarzone z umieraniem. Rzeczywiście, nasz ośrodek zapewnia pomoc paliatywną osobom, które nie mają najmniejszych szans na wyzdrowienie, a ich choroba weszła w stadium terminalne. Warunkiem przyjęcia do hospicjum jest bowiem uzyskanie skierowania od lekarza NFZ, w którym znajduje się zaświadczenie o zakończeniu leczenia przyczynowego.

Nie oznacza to jednak, że pobytu w hospicjum należy się bać. Wręcz przeciwnie. Wielu pacjentów odczuwa sporą ulgę, gdy zaczyna korzystać ze świadczeń hospicyjnych. Jesteśmy w stanie zapewnić im doskonałą opiekę, a wszystkie nasze starania mają na celu poprawę jakości ich życia.

Jakie dokumenty trzeba zabrać ze sobą do hospicjum stacjonarnego?

Skierowanie do hospicjum pod Wrocławiem może wystawić lekarz prowadzący pacjenta lub lekarz specjalista, który ma podpisany kontrakt z NFZ. W dokumencie tym musi się znaleźć zaświadczenie o zakończeniu leczenia przyczynowego, jako nie dającego już dalszych efektów. Aby opieka paliatywna mogła być sprawowana na najwyższym poziomie, trzeba też skompletować dokumentację medyczną dotyczącą dotychczasowego przebiegu choroby. Dzięki temu będzie można zaoferować choremu profesjonalną pomoc sprawowaną w sposób ciągły.

Bardzo ważnym dokumentem jest pisemna zgoda pacjenta na objęcie opieką hospicjum. Jeżeli pacjent jest ubezwłasnowolniony, zgodę może podpisać jego opiekun prawny. Zdarza się, że chory nie jest w stanie podejmować samodzielnie świadomych decyzji, a nie ma opiekuna prawnego. W takim wypadku zgody udziela właściwy sąd rejonowy.

Co spakować na pobyt w hospicjum pod Wrocławiem?

Zakwaterowanie i wyżywienie jest w hospicjum bezpłatne. Nieodpłatnie świadczone są również wszelkie zabiegi medyczne. Nasza placówka zapewnia też wszelkie leki i wyroby medyczne.

Zawartość bagażu zabieranego do hospicjum będzie więc zależeć głównie od preferencji pacjenta. Przyda się telefon, ładowarka, piżama, szlafrok i kapcie. Warto dołożyć do bagażu wygodne ubranie, klapki pod prysznic, ręcznik i przybory toaletowe. Być może chory będzie chciał zabrać ze sobą również przedmioty związane ze swoim hobby, takie jak książki. Może istotne będą dla niego rzeczy osobiste, jak album z rodzinnymi zdjęciami. Dla personelu hospicjum istotne jest wyłącznie to, by rzeczy osobiste pacjenta nie stwarzały zagrożenia dla niego i jego otoczenia.

Pacjenta trzeba przygotować psychicznie do opieki paliatywnej.

Oczywiście może się tu przydać pomoc psychologa. Często jednak jest tak, że pierwszy kontakt z psychologiem następuje dopiero w hospicjum Wrocław w Będkowie. Co może zrobić pacjent i jego bliscy, by przygotować się jako rodzina do pobytu w hospicjum? Warto zawczasu zdobyć jak najwięcej informacji zarówno o naszej placówce, jak i szeroko rozumianej opiece paliatywnej. Wiedza to najlepsze narzędzie do walki ze strachem.

Prócz tego warto ustalić częstotliwość spotkań. Zdarza się, że rodziny unikają rozmów o hospicjum, gdyż siłą rzeczy jest to temat trudny. Zdecydowanie lepszą taktyką jest jednak ustalenie pewnych spraw zawczasu. Dzięki temu chory i osoby z nim związane będą mogły wyobrazić sobie ten etap i tym samym łatwiej się z nim oswoić.