Hospicjum stacjonarne czy hospicjum domowe? Co wybrać?

Gdy leczenie przyczynowe zostanie zakończone, osoby chore na postępujące, nieuleczalne, śmiertelne choroby mogą otrzymać skierowanie do hospicjum. Wystawia je lekarz prowadzący lub lekarz specjalista, który ma podpisany kontrakt z NFZ. Dzięki temu opieka hospicyjna może być całkowicie darmowa. W ostatnich miesiącach życia pacjenta jest ona niezwykle ważna. Pomaga bowiem maksymalnie poprawić jakość życia chorego w i tak już trudnych momentach.

Jesteś w takiej sytuacji? A może jest w niej ktoś z Twoich bliskich? Może jeszcze nie musicie wybierać, ale szykujecie się na taką ewentualność? W takim wypadku warto poznać dostępne możliwości. Rozważając każdą z nich, trzeba będzie wziąć pod uwagę przede wszystkim stan zdrowia pacjenta. Ale nie jest to jedyny czynnik, który powinien wpływać na decyzję.

Poradnia medycyny paliatywnej – jak może Ci pomóc?

Poradnia zapewnia opiekę tym pacjentom, którzy nie wymagają pomocy hospicjum stacjonarnego lub domowego. W takim wypadku świadczenia są realizowane na terenie poradni, jeśli stan zdrowia chorego umożliwia mu dotarcie do niej. Gdy pacjent nie jest w stanie tego zrobić, może liczyć na opiekę ambulatoryjną we własnym domu.

W tym drugim przypadku częstotliwość wizyt nie może przekroczyć dwóch w tygodniu. Jeśli chory potrzebuje pomocy częściej, trzeba zapewnić mu opiekę hospicjum stacjonarnego lub hospicjum domowego. W ramach darmowych świadczeń wykonywane są wszelkie badania diagnostyczne. Przypisywane są odpowiednie leki. Lekarz może także zlecić konkretne zabiegi pielęgnacyjne. Co ważne, wyda też wszelkie niezbędne zaświadczenia i orzeczenia.

Co warto rozważyć przed decyzją o opiece paliatywnej w hospicjum domowym?

Już poradnia medycyny paliatywnej zapewnia pomoc lekarza, pielęgniarki i psychologa. Jeśli chory potrzebuje częstszych wizyt lub specjalistycznego sprzętu, może być skierowany do hospicjum. Opieka hospicjum może być realizowana w warunkach domowych, o ile lekarz prowadzący nie widzi ku temu przeciwwskazań.

Sama opinia lekarska nie jest jednak wystarczającą przesłanką, by zdecydować się na opiekę nad chorym w domu. Trzeba zastanowić się, czy miejsce pobytu chorego można dostosować do jego potrzeb. Jego bliscy muszą mieć świadomość, że trzeba będzie zapewnić pacjentowi całodobową opiekę.

Niezwykle ważne jest także nastawienie podopiecznego hospicjum. Niektóre osoby chcą wykorzystać możliwość pozostania w domu. Inne czują się bezpieczniej w hospicjum stacjonarnym.

Jakie świadczenia NFZ są realizowane w hospicjum domowym?

Po przyznaniu opieki hospicjum w domu, można liczyć na wizyty lekarskie i pielęgniarskie. W odróżnieniu od opieki ambulatoryjnej sprawowanej przez poradnię, częstotliwość wizyt jest jednak określona inaczej. W domu pacjenta lekarz pojawia się według potrzeb, co najmniej dwa razy w miesiącu. Pielęgniarka odwiedza go zaś co najmniej dwa razy w tygodniu.

Do chorego może także przychodzić fizjoterapeuta, który pomaga mu zachować jak najwyższą sprawność i łagodzi dolegliwości bólowe. Prócz tego cała rodzina jest objęta opieką psychologa.

Dzięki darmowej wypożyczalni sprzętu podopiecznym hospicjum można zapewnić w warunkach domowych sprzęt medyczny. Chodzi tu nie tylko o balkoniki, wózki inwalidzkie czy kule. Wypożyczalnia dysponuje również specjalistycznymi urządzeniami do wspomagania oddychania oraz żywienia dojelitowego.

Kiedy trzeba postarać się o miejsce w hospicjum stacjonarnym?

Pobyt w hospicjum stacjonarnym bywa nieodzowny w przebiegu śmiertelnej choroby. Bliscy chorego mają własne zobowiązania służbowe i prywatne. Nie zawsze mogą przeorganizować swoje życie całkowicie pod potrzeby pacjenta. Bywa również, że ból, trudności w oddychaniu czy odżywianiu są tak duże, że niezwykle trudno sobie z nimi poradzić bez stałej obecności personelu hospicjum. W takiej sytuacji trzymanie chorego w domu oznaczałoby dla niego niewyobrażalne cierpienia, których można z powodzeniem uniknąć.

Na oddziale stacjonarnym hospicjum mogą przebywać wszyscy pacjenci, którzy uzyskali skierowanie od lekarza. Ich bliscy mogą swobodnie ich odwiedzać. Zyskują przy tym czas na regenerację i świadomość, że podopieczny ośrodka ma zapewnioną fachową opiekę przez całą dobę.