Opieka paliatywna w domu. Jak działa hospicjum domowe w czasie pandemii?

Hospicjum domowe zapewnia fachową opiekę paliatywną w domu pacjenta. Wszystkie świadczenia NFZ realizowane są nieprzerwanie przez cały zespół medyczny, na który składa się lekarz, pielęgniarka, psycholog i rehabilitant. Siłą rzeczy wymaga to jednak obecnie bardzo dobrej organizacji. Tylko prawidłowa współpraca hospicjum, chorego oraz ewentualnie jego opiekuna, pozwoli zapewnić pacjentom właściwą opiekę w tym trudnym czasie. Warto wiedzieć, jak zachować się w tym szczególnym czasie, by kontakt ze specjalistami był bezpieczny.

Czy podczas pandemii w hospicjum domowym pacjenci mogą liczyć na teleporady?

Z uwagi na panujące warunki Minister Zdrowia wydał rozporządzenie, w którym zezwala na realizację porad i wizyt związanych z opieką hospicyjną za pośrednictwem telefonu lub rozmowy internetowej. Jest to jednak możliwe tylko wtedy, kiedy nie zagraża to pogorszeniem stanu zdrowia pacjenta. Hospicja są przygotowane do realizacji części świadczeń w ten sposób. Także przed pandemią chory lub jego opiekun mogli się bowiem skontaktować z zespołem hospicyjnym przez 24 godziny na dobę.

Kontakt następuje zawsze o ustalonej porze. Dopuszczalne są oczywiście drobne opóźnienia, jeśli poprzednia rozmowa zabierze więcej czasu, niż zaplanowano. W związku z tym musimy prosić naszych pacjentów o cierpliwość i wyrozumiałość. Robimy, co w naszej mocy, by zapewnić opiekę na najwyższym poziomie, nie patrząc na utrudnienia. Czasem prawidłowo przeprowadzona teleporada może więc potrwać dłużej, niż się spodziewamy.

Jak wygląda przygotowanie do porady w ramach opieki paliatywnej?

Częstotliwość wizyt lekarskich i pielęgniarskich pozostaje niezmieniona. Oznacza to, że lekarz hospicjum kontaktuje się z chorym wedle potrzeb, nie rzadziej niż dwa razy w miesiącu. Konsultacje z pielęgniarką mogą odbywać się co najmniej dwa razy w tygodniu. Do rozmowy zdalnej warto odpowiednio się przygotować. Trzeba mieć przy sobie notes i coś do pisania. Warto również zanotować sobie wcześniej wszystkie pytania, które chce się zadać.

Nie wahaj się pytać, jeśli czegoś nie rozumiesz. Ten czas poświęcamy Tobie i chcemy być dobrze rozumiani. Tylko wtedy specjaliści od medycyny paliatywnej będą mogli zapewnić wysoki standard opieki. Przez telefon możemy również podać kod do recepty na leki lub wyroby medyczne. Drukarka nie będzie Ci potrzebna. Uzyskany kod podajesz w aptece razem z numerem PESEL osoby, dla której wystawiono receptę.

Wizyta domowa w ramach opieki paliatywnej i hospicyjnej.

Części świadczeń hospicjum nie można zrealizować telefonicznie. Bywa również tak, że stan zdrowia pacjenta nie pozwala na prawidłową opiekę przez telefon. W takim wypadku odbywamy standardowe wizyty domowe, z zachowaniem wszelkich zasad ostrożności. Spodziewaj się, że przed wizytą zadzwoni do Ciebie personel hospicjum domowego. W trakcie rozmowy staramy się uzyskać jak najwięcej informacji, by skrócić czas wizyty w domu chorego do absolutnego minimum.

Na pewno zapytamy także o objawy mogące wskazywać na ewentualne zakażenie koronawirusem. Nie obawiaj się odpowiadać szczerze. Musimy zadbać, by udzielanie świadczeń opieki hospicyjnej odbywało się w sposób bezpieczny. Dzięki Twojej szczerości możemy dobrać odpowiednie postępowanie i środki ochrony osobistej.

Jak chory i jego opiekun mogą ułatwić wizytę domową.

Przed wizytą dokładnie przewietrz wszystkie pomieszczenia. Przed spotkaniem z personelem medycznym należy zdezynfekować ręce. W trakcie wizyty trzeba zaś korzystać z maseczek. Opiekun może być przy chorym tylko wtedy, kiedy stan pacjenta tego wymaga. Co ważne, przy wizycie w ramach hospicjum domowego może być obecna wyłącznie jedna osoba. Zadbaj o to, by przedstawiciele służby zdrowia nie mieli kontaktu z nikim innym. Liczba osób w domu powinna być na ten czas ograniczona do minimum.

Po wizycie zdezynfekuj wszystko, czego dotykał zespół opieki hospicyjnej. Umyj również dokładnie ręce sobie i choremu oraz powtórnie przewietrz dom.

Opieka hospicjum to nie wszystko. Dbaj o zdrowie również we własnym zakresie.

Podczas pandemii podopieczni hospicjum są szczególnie narażeni. Dlatego zarówno oni, jak ich rodziny, powinny stosować zalecenia epidemiologiczne z wyjątkową dokładnością. Warto w tym czasie unikać kontaktu z osobami chorymi. Nie chodzi tu wyłącznie o osoby, u których stwierdzono zarażenie wirusem SARS-CoV-2. Koronawirus nie zawsze powoduje jakiekolwiek objawy. Co gorsza, niektóre objawy choroby COVID-19 bardzo łatwo pomylić z łagodniejszymi infekcjami. Dlatego nie spotykaj się również z osobami przeziębionymi czy chorymi na sezonową grypę.

Dbajcie także o regularne mycie rąk przez minimum 30 sekund. Ważna jest też dezynfekcja – zarówno rąk, jak i przedmiotów, których używasz. Czas pandemii jest bardzo trudny dla osób chorych na postępujące, nieuleczalne choroby. Należy zadbać, by w tym okresie chronić je ze zdwojoną mocą.