Co się mówi o hospicjum domowym?

Hospicjum domowe to bardzo rozległe zagadnienie. Wielu ludzi ma na ten temat coś do powiedzenia, a nie każdy rzeczywiście coś o nim wie. Specjaliści od medycyny paliatywnej podkreślają, że przebywanie w domowym otoczeniu ma pozytywny wpływ na długość życia i radość, jaką czerpią chorzy ze swoich ostatnich chwil. Nie w każdym przypadku jest to jednak możliwe. Warto wiedzieć, jak hospicjum wygląda naprawdę, kiedy korzystać z tej możliwości, a w jakich wypadkach lepiej będzie polegać na placówkach stacjonarnych.

Hospicjum domowe jest całkowicie finansowane przez NFZ.

Hospicja dolnośląskie realizują zdalnie wiele usług dostępnych na terenie ośrodka. Narodowy Fundusz Zdrowia zapewnia chorym dostęp do porad lekarskich co najmniej dwa razy w miesiącu. Wizyty pielęgniarki u pacjentów hospicyjnych odbywają się za to co najmniej dwa razy w tygodniu. Na podstawie zaleceń lekarskich można także liczyć na pomoc rehabilitanta. Dodatkowo cała rodzina może porozmawiać z psychologiem. Świadczenia te są bezpłatne po uzyskaniu skierowania od lekarza prowadzącego.

Organizując hospicjum domowe można skorzystać z darmowej wypożyczalni sprzętu medycznego.

W stacjonarnym hospicjum w podwrocławskim Będkowie można liczyć na dostęp do specjalistycznego sprzętu do żywienia dojelitowego. Zajmujemy się także pacjentami wentylowanymi mechanicznie. Nie oznacza to jednak, że organizując hospicjum w domu musisz zrezygnować z nowoczesnych urządzeń. Jeśli stan zdrowia chorego tego wymaga, dostarczymy niezbędny sprzęt do wentylacji domowej i specjalistyczne preparaty do żywienia w domu

Hospicja obejmują opieką nie tylko pacjentów onkologicznych.

Osoby chore na nowotwory stanowią ogromną część pacjentów hospicyjnych. Nie wynika to jednak z tego, że tylko oni mają dostęp do opieki hospicyjnej. Powodem jest raczej powszechność zachorowań na raka w czasach współczesnych. Na pomoc hospicjum mogą liczyć także osoby cierpiące na następstwa zapalnych chorób ośrodkowego układu nerwowego, układowe zaniki pierwotne zajmujące ośrodkowy układ nerwowy, niektóre rodzaje niewydolności oddechowej, kardiomiopatię, HIV, czy owrzodzenia odleżynowe.

Nie zawsze hospicjum domowe jest najlepszym wyborem.

Pozostanie w domu w wielu przypadkach przynosi dobre efekty. Współczesna medycyna pozwala na organizację paliatywnej opieki domowej w sposób niedostępny jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Jeśli jednak lekarz widzi jakiekolwiek przeciwwskazania lub rodzina nie jest w stanie zapewnić cierpiącemu bliskiemu całodobowej opieki, warto rozważyć hospicjum stacjonarne.

Z medycyny paliatywnej nie można skorzystać przed zakończeniem leczenia przyczynowego.

Póki istnieje nadzieja na wyleczenie, lekarz prowadzący chorego dobiera odpowiednie środki medyczne. Jednak o medycynie paliatywnej możemy mówić dopiero wtedy, kiedy nie ma już najmniejszych szans na zatrzymanie postępu śmiertelnej choroby. W takim wypadku dalsze leczenie należy skupić na ograniczaniu bólu i zapewnieniu choremu jak najlepszego, wielowymiarowego wsparcia w obliczu zbliżającej się śmierci.