Całodobowa opieka w hospicjum. Na co mogą liczyć pacjenci w hospicjum stacjonarnym?

Osoby, które nigdy nie korzystały z pomocy hospicjów, zwykle obawiają się powierzyć pod ich opiekę swoich bliskich. Decyzja o zmianie miejsca pobytu na ostatnie miesiące życia zawsze wynika z pewnej konieczności. Tymczasem pobyt w hospicjum stacjonarnym często przynosi chorym ogromną ulgę. Warto zapoznać się z tym, co placówka tego rodzaju ma do zaoferowania i dlaczego przebywanie w niej jest najlepszą opcją w obliczu postępującej, nieuleczalnej choroby w fazie terminalnej.

Fachowa opieka sprawowana przez specjalistów w zakresie medycyny paliatywnej.

Opieka paliatywna polega na zwiększeniu komfortu życia chorego i aktywizowaniu go w miarę możliwości. Podstawą przyjęcia do hospicjum jest zaświadczenie, że leczenie przyczynowe zostało zakończone. Nie oznacza to jednak rezygnacji z leczenia objawowego. Lekarze, którzy pracują w hospicjach stacjonarnych, specjalizują się w dobieraniu środków przeciwbólowych. Są też szczególnie wyczuleni na wszelkie sygnały mogące sugerować, że ich pacjent cierpi.

Z tego względu chorzy w hospicjum mają zwiększone poczucie bezpieczeństwa. Wiedzą, że w trudnej chwili mogą liczyć na pomoc fachowców. Wielką rolę w procesie zdobywania zaufania pacjenta odgrywają również pielęgniarki. W hospicjach zatrudniane są przede wszystkim osoby cechujące się ogromną empatią, które wykonując swoje obowiązki towarzyszą swoim podopiecznym na co dzień.

Hospicjum stacjonarne to nie tylko zespół medyczny.

Minimalizacja bólu jest również możliwa poprzez dopasowane do stanu pacjenta ćwiczenia i masaże. Rehabilitanci pracujący w hospicjum dokładają starań, by delikatnie aktywizować chorych. W ten sposób ułatwiają im podejmowanie codziennych wyzwań i uzupełniają pracę lekarzy i pielęgniarek.

Przebywający w hospicjum wiele zyskują na rozmowach z psychologiem. Spotkania pomagają im podsumować własne życie i pogodzić się z tym, że być może nie wszystko ułożyło się w nim perfekcyjnie. Podobną rolę może pełnić duchowny, jednak żadne hospicjum nie narzuca spotkań z nim swoim podopiecznym.

Ważnym elementem życia w hospicjum są wizyty wolontariuszy. Spędzając czas z pacjentami niejednokrotnie pozwalają im zapomnieć o troskach i czerpać radość z momentów, które wspólnie przeżywają.

Atmosfera w hospicjum nastawiona jest na pełne zrozumienie potrzeb pacjenta.

Często wymienianą obawą przed pobytem w placówce hospicyjnej jest niechęć do ciągłych rozmów o śmierci. Jest to lęk nieuzasadniony. Pracownicy hospicjum mają doświadczenie w opiekowaniu się chorymi w stanie terminalnym. Odpowiednie przygotowanie pozwala im na stworzenie ciepłej i pełnej szacunku relacji z pacjentem. Wiedzą też, że celem ich działania jest nie tylko towarzyszenie w odchodzeniu, ale przede wszystkim stworzenie otoczenia, w którym można dobrze żyć w chorobie.

Przebywając w hospicjum chory zyskuje niezbędny spokój. Ma przy tym możliwość obracać się w środowisku ludzi, którzy dobrze rozumieją jego problemy i emocje. Pobyt w hospicjum nie oznacza także odcięcia od rodziny i bliskich. Drzwi ośrodka są dla nich zawsze otwarte, gdyż każdy pracownik wie, jak wielkie znaczenie ma ich obecność na tym etapie życia.